Petek Temizliği ve Kombi Bakımı

Petek Temizliği ve Kombi Bakımı

 

Petek temizliği ve kombi bakımı yapmaya bir çoğumuzun ihtiyacı olmuştur çünkü petekler hayatımızın artık vazgeçilmezi haline geldiler. Doğalgaz, hayatımızda en çok kullanılan ısıtma yöntemidir. Doğalgaz ile ısıtmak için doğalgaz la çalışan kombi ve petek mevcuttur. Ancak bu doğalgaz peteklerinin düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Doğalgaz, özellikle ısıtma yöntemi olarak kendini gösteren bir yöntemdir. Son yıllarda yaygın olarak kullanılan doğalgaz petek temizleme, iç ve dış temizlik gerektiren yerlerdir. Eski doğalgaz çekirdeğinin temizlenmesi açısından eski dönemde fırının yanma durumunu arttırmak için doğalgaz çekirdeğinin temizlenmesi, fırın borusu ve bacasının temizlenmesi gibi çok önemlidir. Konunun bu kadar önemli olması da petek temizliği kombi bakımı nasıl yapılır sorusuna doğru bir cevabımızın olmasını da zorunlu kılmaktadır.

 

Peteğin Dışı Nasıl Temizlenmelidir?

 

Petek temizleme için birçok yol mevcuttur. Isınma kalitesi için ve ısınmanın daha sağlıklı hale getirmek için bu yöntemlerin kullanılması tavsiye edilir. Böylelikle ısınma daha kolay gerçekleşecek ve yakıt maliyetleri azalacaktır.

 • İlk olarak yapmanız gereken elektrik süpürgesiyle peteğin arkasında kalan kir ve tozlar çekilmelidir.
 • Genellikle oklava kullanılarak ki siz bir sopa da kullanabilirsiniz, etrafına bez sarılıp peteklerin arası temizlenir.
 • Sonra bildiğimiz nemli temizlik bezi ile de peteğin dış yüzeyi güzelce silinmelidir.
 • Genellikle ihmal edilen fakat bir o kadar önemli olan işlem ise nemli bez ile temizlenen peteklerin kurulanmasıdır. Kurulanmayan petekler zamanla küflenebilir.

 

Petek Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli

 

Düzenli ev temizliğinin yanında petek temizliği ve kombi bakımı  de oldukça önemlidir. Zaman geçtikçe kullanılan tarağın verimi düşmeye başladı. Bunu önlemek için peteğinin içi düzenli olarak temizlenmelidir. Gerekirse peteği temizliğinin her iki yılda bir yapılması gerekir. Herhangi bir firma ile peteği temizleme anlaşmasına varmak faydalı olacaktır. Bununla birlikte, herhangi bir şirkete katılmazlarsa, insanlar kendi başlarına da peteği temizleyebilirler.

 

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

 

Kombiyi kapattıktan sonra petek temizliği ve kombi bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap arayanlar için izlenecek doğru adımları sıralayalım:

 • Kombideki su balkon veya banyo vanasından tahliye edilir.
 • Kazan sıcak su giriş panelindeki filtreyi çıkarınız ve ağartıcı içeren bir kapta saklayınız.
 • Petekleri çıkarmak için vanayı çıkarın ve petek banyosuna geçin.
 • Petek yapısına basınçlı su hortum yardımıyla enjekte edilerek temizleme işlemine başlanır. Bu işlem, su kirli durumdan berraklığa gidene kadar devam eder.
 • Diğer taraklar için aynı işlemi uygulayın.
 • Sonra tarağı yerine koyun.
 • Filtreyi yerine yerleştirdikten sonra, tarağa bir önceki seviyeye gelene kadar su pompalayın.
 • Petek şekilli tahliye vanasını kapattıktan sonra havayı boşaltın.
 • Bu işlemin sırası çok önemlidir. Aksi takdirde kombi arızası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Peteklerin Suyunu Tamamen Boşaltma Yöntemi

 

Kombi bakımı oldukça önemli bir konu olmakla beraber suyunu boşaltmayı ihmal etmemelisiniz. Tamamen boşalttığınızdan emin olmak içinse detaylı bir şekilde boşaltma işleminden bahsedelim. Kombiyi suyla doldurmak için mavi aparat (kombinin hemen altında bulunan aparat) kullanıldığında basınç göstergesinin tekrar dolmaya başlayacağını göreceksiniz. Tekrar banyo peteğine gidin, önceden yerleştirilmiş kâseyi temizleyin, kirli suyu boşaltın ve yerine koyun. Aynı zamanda, suyun peteğinizden akmaya devam edeceğinden emin olabilirsiniz. Su petekten dışarı aktığında bir parmağınızla açık alanı 4-5 saniye kadar kapatın, ardından peteğine baskı uygulayıp parmaklarınızı çekerek suyun diğer petekleri temizlemesini bekleyin. Su biraz tazyikli fışkıracaktır, bundan endişelenmenize gerek yok.  Bu durum kombi bakımı sırasında gerçekleşen sıradan bir olaydır.

Kombi petek temizliği işlemi sırasında artık temiz suyun akmaya başladığını gördüğünüzde parmaklarınızı bastırmayı bırakabilirsiniz. Ardından, çıkarılan peteği contasını yerine monte etmek için bir boru anahtarı kullanın. Kurulum işlemini doğru bir şekilde gerçekleştirin ve su sızmamasına dikkat edin. Bir su sızıntısı meydana gelirse, kazanın basınç ayarı düşürülür ve ev ısınmaz.

 

Peteklerin ve Kombinin Havası Nasıl Alınır?

 

Son olarak, kombi petek temizliği için, peteğin içindeki havayı odaya getirmek için bir kontrol kalemi veya hava alma anahtarı kullanarak peteklerin havası alınarak işlemi sonlandırabiliriz. Bu işlemleri yaptıktan sonra evinizdeki ısının kombiyi aynı derecede yakmanıza rağmen ne kadar fark ettiğini gözlemleyebileceksiniz.

 

Petek Temizliğinin Faydaları Nelerdir?

 

Petek temizleme yöntemlerinin size birçok faydası vardır ve en önemli faydalarından biri bütçe dostu olmasıdır. Petek temizliğine verilen önem ile daha verimli ısınmakla beraber doğalgaz faturasının da daha az geleceğine garanti gözüyle bakabilirsiniz. Eğer eviniz eski ve ısınma sorunu varsa doğalgaz faturaları oldukça yüksek gelebiliyor. Bu soruna çözüm arayanların ihmal ettiği petek temizliği, verimliliğine ve faturalarda yarattığı değişikliğe bakılarak asla ihmal edilmemesi gereken bir konu olduğunu gösteriyor.

 

Kullanıcılar Bunu da Sordu;
 • Kombi ve petek temizliği ne kadar?
 • Kombi bakımı ve petek temizliği nasıl yapılır?
 • Evde doğalgaz peteği nasıl temizlenir?
 • Kombi bakımı nasıl yapılır?
 • Kombi petek temizliği nasıl yapılır?
 • Evde petek temizliği
 • Kombi ve petek temizliği fiyatları
 • Kalorifer petek temizliği

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTıkla Ara: 0532 513 04 70