Mutfak Lavabo Tıkanıklığı Açma

Mutfak lavabo tıkanıklığı açma kameralı ve robotlu cihazlarla kırmadan mutfak tıkanıklığı açma, tıkalı lavabo gideri açma tuvalet gider tıkanıklığı açma, cihazla su kaçağı tespiti, su tesisatı tamir bakım onarım hizmeti sunan tr tesisat İstanbul’un tüm ilçelerine son teknoloji cihazlarla ve tesisat konusunda uzman personeliyle tüm tesisat aksaklıklarınızda 7/24 tamir bakım onarım hizmeti vermekte firmamızla hemen 0535 678 41 03 veya 0531 207 73 73 numaralı telefondan destek alabilirsiniz.

 

Mutfak Lavabo Tıkanıklığı Açma 

Mutfak tıkanıklığı açma her zaman bilmemiz gereken bir durumdur ve her evde tıkanıklık sorunları da karşılaşılan sorunlardan biridir. Genellikle banyo lavaboları veya mutfak lavabo tıkanıklığı aşırı yağlı atıklar saç veya küçük döküntülerle tıkanabilir. Peki, mutfak lavabo tıkanmasına ne sebep olur? Lavabonun tıkanması nasıl önlenir? Evde en yaygın sorunlardan biri, tıkanmış bir lavabodur. Bu sorunun birçok yöntemi vardır ve siz en verimli olanı veya hali hazırda bulunan imkânlarınızla en uygulanabilir olanı seçebilirsiniz.

 

Mutfak Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

 

Mutfak lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri arasında yaygın olan yöntemlerden biri çamaşır suyudur ve çamaşır suyu ve kaynar su da biriken kirlerin temizlenmesine yardımcı olabilir. Çamaşır suyunun güçlü kimyasal yapısı nedeniyle, buharın yüzünüze sıçramamasına dikkat edin. Granül yapısından dolayı çamaşır tozu da faydalı bir çözümdür. Ek olarak, yağda çözünme işlevi nedeniyle boru hattına bağlı atıkları uzaklaştırabilir. Bir bardak çamaşır tozunu 1 litre sıcak suyla karıştırarak lavaboyu açmaya çalışın.

Mutfak tıkandı diyorsanız ve bu konuda pratik çözümleri biliyorsanız paniğe kapılmanıza gerek yoktur. Kabartma tozu ve sirke tıkalı lavaboları ve diğer birçok yeri iyi bir şekilde açabilir. Bir bardak sirkeye iki yemek kaşığı karbonat koyun, lavaboya dökün ve birkaç dakika bekletin. Alıcınız hala açık değilse, başka bir yöntem deneyebilirsiniz.

Tıkalı mutfak gideri açma konusunda eczanelerden de yardım alabilirsiniz. Eczanede satılan Alka-Seltzer, lavabonun açılması için de oldukça kullanışlıdır. Ek olarak, kokuyu çözmenin iyi bir yoludur. 2 tableti 1 bardak sirkede eritin ve lavaboya dökün. Ardından, tıkanıklığın bol su ile temizlenip temizlenmediğini kontrol edin.

 

Mutfak Tıkanıklığı İçin Pratik Çözüm Önerileri

Mutfak tıkanıklığı nasıl açılır sorusuna cevap ararken öncelikle sert ve uzun bir tel yardımıyla lavabonuzu temizlemeye çalışabilirsiniz ve pratik çözümler uygulamaya çalışabilirsiniz. Bu yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda lavaboyu sökmeyi düşünebilirsiniz fakat unutmamalısınız ki bu en son çare olarak düşünülmelidir.

Mutfak tıkanıklığı açma için denediğiniz yollardan hiçbiri işe yaramadıysa, artık iş başa düştü demenin zamanı gelmiştir. Lavabonun üzerindeki U şeklindeki boruyu ve ızgarayı sökmek için bir tornavida kullanın. Bu işlemi yaparken eldiven giydiğinizden ve borunun altına büyük bir kova yerleştirdiğinizden emin olun. Çünkü U şeklindeki tüp gevşetildiğinde atık su olduğu gibi aşağı akacaktır. Boruları sert cisimler ve bol su ile temizledikten sonra tekrar birleştiriniz. Kurulumdan sonra, musluktan musluk suyundan sızıntı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu sayede mutfak tıkandı demekten kurtulmuş olabilirsiniz.

Tıkanmış mutfak veya lavabo en yaygın sorunlardan biridir ve beraberinde bizi mutfak lavabo tıkanıklığı açma yollarını aramaya iter. Genellikle sabun kalıntısı veya biriken kir buna neden olabilir. Tesisatçı değilseniz ve bir küveti restore etmek istiyorsanız izleyeceğiniz yolları sıralayalım.

  • Lavaboya kimyasal dökmek istemiyorsan sirke ve karbonat da deneyebilirsin. Bir kâseye yarım bardak karbonat ve 1 bardak sirke koyun. 100°C kaynar su ekleyin ve gidere boşaltın.
  • Drenajı tıkayan katı nesneleri çıkarmak için plastik bir pompa kullanılabilir. Daha fazla kir birikirse, deliklere geri dönecektir ve yeniden kaynar su dökebilirsiniz.
  • Pompanın işe yaramadığı durumlarda bir telin ucunu hafifçe kıvırarak içerideki katı cisim veya cisimleri çıkarmaya çalışabilirsiniz.
  • Bu üç yöntemden hiçbiri işe yaramazsa ve tıkalı mutfak gideri açma işlemini yapmak için lavabonun altındaki su borusunu çıkarmanız gerekir. Sökerken her bir somunun ve desteğin konumuna dikkat etmeniz gerekir, böylece montaj sırasında aynı adımları takip edebilirsiniz. Boruyu çıkarırken boş kovayı drenaj borusunun altına koymayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde boru hattında biriken kirli su etrafa yayılacaktır.

 

 

Mutfak Tıkanıklığı Açmakta Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Mutfak tıkanıklığı nasıl açılır sorusuna cevap ararken bazı hususlara da azami önemi göstermelisiniz. Gider temizleyici kimyasallara ulaşmamız çok kolay ve aslında size pratik gibi görünebilir. Ancak bundan kaçınmalısınız zira kimyasalların neredeyse hayatın her alanında olduğu gibi burada da faydadan çok zarar sağlama ihtimali vardır. Kimyasalların zehirli olması borularınıza ciddi zararlar verebilir.  Ancak zorunda kaldıysanız kullanmalısınız fakat kullanırken de ayrıca dikkat etmelisiniz. Kimyasallarla gider temizlemeye giriştiyseniz mutlaka eldiven giymelisiniz. Mutfak lavabo tıkanıklığı açma işlemlerini yaparken ve tıkalı yerlerden kurtulayım derken borularınıza veya kendinize zarar vermekten kaçınmalısınız.

İlginizi Çekebilir; Kombi Servisi ve Klima Servisi 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTıkla Ara: 0532 513 04 70