Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Kırmadan su kaçağı tespiti İç boru hatlarındaki ve yer altına döşenen su tesisat hatlarındaki su kaçakları, yapıların çalışma koşullarının bozulmasına katkıda bulunur. Su sızıntıları için yüksek kaliteli arama ve profesyonelce yürütülen teşhisler, su tesisat sorununa çözüme ve dairedeki onarımı için gerekli fonlarda önemli su tasarrufuna katkıda bulunur.

Isıtma ve su tesisat sistemlerinden özel konut ve apartmanlara, büyük sanayi komplekslerinin sistemlerine kadar her çaptaki borulardaki su kaçaklarının tespiti için hizmet vermekteyiz.

Tahribatsız muayene yöntemleri ve araçlarıyla borulardaki sızıntıların aranması, yüksek derecede ölçüm doğruluğuna sahip en gelişmiş cihazlar ve Ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilir.

 

Kırmadan su kaçağı yerlerinin belirlenmesi: yöntemler ve cihazlar.

Su tesisat sızıntılarını tespit etmek için aletlerin karmaşık uygulaması, yer altındaki sızıntıları tespit etmek için bile yüksek hassasiyetle bir uzman tarafından cihazla su kaçağı tespiti yapılması gerekir. Sızıntı tespiti çalışması farklı bir zaman alır ve büyük ölçüde incelenen alanın büyüklüğüne ve diğer faktörlere bağlıdır. Aşağıda, birlikte çalıştığımız çeşitli cihazların ve yöntemlerin bir açıklaması bulunmaktadır.

Termal görüntüleme yöntemi. Termal görüntüleme cihazı ile borulardaki su kaçaklarını bulmak çok etkilidir. Termal görüntüleme cihazı 0.1 santigrat derece sıcaklık farkını kaydedebilir. Tremorumlar da borudaki fistül oluşumunun yerini ve su sızıntısının yerini noktasal olarak bulmak kolaydır.

Akustik dinleme cihazı: kırmadan su kaçağı tespit uygulamasında Isıtma ve su kaynağında bir sızıntı bulmak için akustik bir yöntem, bir yer altı borusunda, istenen alan üzerindeki yüzeyi veya duvardaki, zemindeki sızıntının yerini dinlemektir. Akustik sızıntı detektörü, yer altına gizlenmiş bir boru hattında, zeminde veya duvarda bulunan bir sızıntının yarattığı ses titreşimleri kaydedilerek, bir sızıntının çok doğru bir şekilde bulunmasına yardımcı olur.

Su sızıntıları için ilgileşim araması, boru döşemesinin farklı derinliklerinde özel bir cihaz kullanılarak gerçekleştirilir – bir ilgileşim sızıntı detektörü, borunun karşılıklı uçlarına takılı iki sen sör ile kaçağın yerini hesaplayan bir ilgileşim kaçak detektörü. Çalışma ortamının yarattığı titreşimler ve boruda oluşan fistül-den geçen suyun gürültüsü farklı yönlerde birbirinden uzaklaşarak kaçak detektörü tarafından kayıt altına alınır.

Diğer cihazlarla bulunması zor olan evlerde ve apartmanlarda damla tipi su sızıntılarını tespit etmek için etkili bir cihaz, derinlik nem ölçme cihazıdır. Malzeme yüzeyindeki nem içeriğini açmadan ölçmek için bir derinlik nemölçer kullanılır. 

Gizli su sızıntılarını tespit etmenin birçok nedeni ve yöntemi vardır. Gizli su sızıntılarını bulmak bazen zordur ve bir sızıntı aramak, durumu kontrol etmeye başlamak ve büyük hasarları ve maliyetli onarımları önlemek için harika bir yoldur. Evinizde su veya ısı taşıyıcı sızıntısı ile ilgili herhangi bir sorun varsa firmamızla iletişime geçebilirsiniz. 

Evinizde su kaçağı olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak birçok işaret vardır. Bazıları apaçık, bazıları çok değil. 

Bu sorunlardan herhangi biri evinizde ortaya çıkarsa, su sızıntısı olma ihtimaliniz vardır. 

 

Belirsiz su kaçakları:

 • Su sayacı, su her yerde kapatıldığında ve evdeki tek bir sıhhi tesisat armatürü tahliye etmeye çalışmadığında bile akışı kaydeder.
 • Ahşap yüzeylerde, duvarlarda, zeminlerde veya sürekliliklerden nem lekeleri.
 • Özellikle sıcak alan, kaplamanın altında beton bir levhanın olduğu yer ise, zeminin dokunulabilecek kadar sıcak olan bir alanı. 

Görünür su sızıntısı:

 • Tuvalet kullanılıyorken tuvalet çalışıyormuş gibi akan suyun sesi.
 • Arka arkaya 2 ay boyunca sayaç okumalarına göre artan su tüketimi.
 • Kanalizasyon veya atık su borusunun bulunduğu yerdeki duvarlardan ve zeminden gelen hoş olmayan kokular.
 • Evin temellerindeki çatlaklar ve olmaması gereken yerlerde bitki ve otların büyümesi.
 • Tavanda veya duvarlarda lekeler.

Bir su sızıntısının yerini belirlemek için aşağıdaki yerleri ve cihazları bağımsız olarak kontrol edebilirsiniz: 

 • Bulaşık makinesi;
 • duş veya banyo;
 • Duşa kabin;
 • su ısıtıcı;
 • tuvalet veya klozet giderleri;
 • sıhhi tesisat bağlantıları;
 • mutfak lavabosunun altındaki yerler;
 • özel bir evin bodrumundaki duvarlar ve zeminler.

Su kaçağını bulursanız ne yapmalısınız? 

Su kaçağını bulursanız, nerede açıklanamayan nem veya su lekeleri, rutubet ve hatta küf bulduğunuz yere dikkat edin. 

Gizli sızıntılar, su ve sıhhi tesisat sorunları için mutlaka kırmadan su kaçağı tespiti firmasından destek alınız. 

Su sızıntıları veya diğer sıhhi su tesisat sorunlarına yardımcı olmak için 7/24 çalışıyoruz.

Gizli sıhhi su tesisat kaçakları

Su kaçağını onarmak bazen son derece profesyonel bir tesisatçı gerektirebilir. Bir sızıntı bulmak çok zor olabilir ve sızıntılar tespit edilmeden uzun süre var olabilir. Bu, ahşap, alçıpen, iç malzemeler, halılar vb. Malzemelerden yapılmış mülkünüze zarar verebilir.  

Peki, gizli sıhhi su tesisat sızıntılarını nasıl bulursunuz? 

Var olduklarını bile bilmiyorsan tesisata nasıl bir müdahale etmeniz gerekir? 

Aşağıda, evinizin bir yerinde gizli diye tabir ettiğimiz su kaçağı olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak kısa bir açıklama listesi bulunmaktadır: 

 • Su sayacı okumanız – su tüketimi normalden çok daha fazla geliyorsa.
 • Hiçbir şey açık olmadığında akan suyun sesini duyarsınız –  (tuvalet çalışıyormuş gibi yumuşak bir ses).
 • Alana hiçbir şey dökülmediğinde zemin sararması ve rutubet hissi.
 • Temeldeki çatlakları fark etmeye başlarsınız, evinizin etrafında bitkiler düzensiz bir şekilde büyür veya bahçenizdeki zeminde bir değişiklik fark edersiniz.
 • Hoş olmayan küf, nemli ve nem kokuları veya zeminlerden, duvarlardan veya kanalizasyonlardan gelen atık su kokuları.
 • Bahçenizdeki ıslak alanlar veya durgun su (bir sulama sistemi veya bir su besleme borusu sızıntısı olduğunu gösterebilir).
 • Tavanda, zeminde veya duvarlarda ıslak noktalar.

Gizli bir su kaçağı olduğu hissine kapılırsanız, Profesyonel bir su kaçağı tespit firmasından yardım almanız önerilir.

Tüm sıhhi su tesisat firmalarında  gizli su kaçağı bulma konusunda illerinde cihaz ekipmanları olmayabilir mutlaka tespit cihazları olmalıdır.

Duvarlarınızda, tavan ve döşemelerde gereksiz delikler açmadan sızıntının bulunduğu yeri önemli ölçüde daraltabiliriz. Bu, uzun yıllara dayanan deneyime ve apartmanlara ve evlere boru döşemenin çeşitli yollarının, iç ve dış mühendislik iletişimini düzenlemenin çeşitli yollarının derinlemesine anlaşılmasından kaynaklanmaktadır. 

Bir sızıntı tespit edildikten sonra, bir onarımın duvarda, tavanda veya zeminde delme delikleri gerektirdiği belirlenirse endişelenmeyin, her şeyi dikkatlice ve mülkünüze en az zarar vererek yapılır. 

TR su tesisat su kaçağı tamiri onarımını garanti yapmakta, böylece tamir edildikten sonra sızıntı için tekrar endişelenmenize gerek kalmaz.

 

İstanbul’da kırmadan su kaçağı tespit hizmetleri

Evinizin herhangi bir yerinde su kaçağı olabileceğinden şüpheleniyor musunuz? Isıtma ve sıhhi su tesisat firmamızı bugün arayın +90 0531 207 73 73  

Kırmadan su kaçağı tespit hizmeti nedir? 

Daha fazla maliyetli mülk hasarını önlemek için evinizdeki olası su sızıntılarını erken tespit etmek için tasarlanmış özel bir hizmet. 

Bazen su sızıntıları duvarların arkasına gizlenebilir, bu da bir ev sahibinin sudan zarar görmüş zeminlere veya halılara sahip olana kadar bunları fark etmesini zorlaştırır, bu da küf ve diğer potansiyel olarak zararlı etkilere yol açabilir. 

Su sızıntısına ne sebep olur? 

Su sızıntıları eski veya kötü tasarlanmış borulardan, aşırı sıcaklıklardaki değişikliklerden, yetersiz havalandırılan vanalardan, mekanik hasarlardan veya doğal afetlerden kaynaklanabilir. 

Su kaçağı erken tespit edilemediğinde ortaya çıkabilecek bir diğer büyük sorun ise yüksek su faturasıdır. Siz veya aileniz su alımını artırmamış olsa bile, kullanılan su miktarında bir artış olduğunu fark edebilirsiniz. 

Kırmadan kaçağı tespitinin faydaları

İlk hatta dolaylı işaretlerden hemen sonra kaçak tespit servisini aradığınızda, büyük faydalar elde edersiniz. 

Evinize veya binanıza zarar vermeden önce su sızıntılarını erken tespit etmek, bir su sızıntısına hızlı bir şekilde müdahale etmenize ve gelecekteki onarım ve tadilat için yüksek maliyetlerden kaçınmamıza olanak tanır. Ayrıca bu hizmet, borudan toprağa akan su için değil, fiilen tüketilen su için aylık doğru maliyeti sağlar. Hizmetimiz, mevcut su sızıntıları hakkında her şeyi öğrenmenize ve gelecekte bunları nasıl önleyebileceğimize yardımcı olacaktır.  

Boru sızıntılarının hayatınızı mahvetmesine izin vermeyin, bugün bizi +90 0531 207 73 73 numaralı telefondan arayarak ihtiyacınız olan yardımı alın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTıkla Ara: 0532 513 04 70